Yhdistys

Savo-Karjalan luomuyhdistys

Savo-Karjalan Luomuyhdistys ry on Pohjois-Savon ja Pohjois-Karjalan maakunnissa toimiva luomutuottajien ja -kuluttajien yhdistys, jonka tavoitteena on edistää terveellisten ja luonnonmukaisesti viljeltyjen elintarvikkeiden tuotantoa, valvoa luomuviljelijöiden ja tuottajien etuja, edistää jäsentensä välistä yhteistoimintaa ja parantaa alan yleisiä toimintaedellytyksiä. Luomuyhdistys on Suomen Luomuliiton jäsenyhdistys.

Savo-Karjalan luomuyhdistyksen toiminnan tavoitteena on luonnonmukaisen ruoantuotannon ja ekologisen elämäntavan edistäminen erityisesti Pohjois-Savon ja Pohjois-Karjalan maakunnissa. Yhdistyksen jäsenet ovat pääosin luomutuottajia, jotka omalla työllään, maasta huolehtimalla ja puhdasta ruokaa kasvattamalla, pitävät huolta luonnon ja ihmisen hyvinvoinnista. Savo-Karjalan luomuyhdistys ei ole pelkästään viljelijöiden etujärjestö, vaan kaikkien luomutuotannon ystävien yhdistys. Näin se voi toimia laajasti koko luomualan eteen. Yhdistys siis tarvitsee myös aktiivisia kuluttajajäseniä ja yhteistyötä tuottajien ja kuluttajien välille.

Yhdistyksen vuosikokous valitsee vuosittain puheenjohtajan sekä hallituksen, jossa on kuudesta kymmeneen jäsentä.

 

 

Luomuyhdistyksen hallitus 2019

Hannu Kämäräinen (puheenjohtaja); luomusianlihantuotanto, Kiuruvesi, puh. 040 515 2161, hannutkamarainen@gmail.com

Olavi Hiltunen  (varapuheenjohtaja); luomupuutarhatuotanto, Juankoski, puh. 040 508 3288 , ohiltunen03@gmail.com

Susanna Kinnunen (sihteeri); Kontiolahti, puh. 040 717 7211, savokarjalanluomu.sihteeri@gmail.com

 

Markku Hakkarainen; Kiihtelysvaara, puh. 040 562 0142, markku.hakkarainen@pihlavantalli.fi

Tuomo Karhunen; Pielavesi, puh. 044 381 7229, karhunen.tuomo@gmail.com

Jaana Nikkilä; Rääkkylä, puh. 040 964 6874, jaana.nikkilä@luomumansikka.fi

Ulla Turunen ; Tuupovaara, neuvoja, ProAgria Pohjois-Karjala, puh. 050 560 2814 ulla.turunen@proagria.fi

 

Varajäsenet

Toivo Laitinen; luomumarkkinointi, Muuruvesi, puh 0400 780 575/044 252 5920, info@topinmaatilamyymälä.fi

 

Yhdistyksestä on valtakunnallisen Luomuliiton hallituksessa Airi Timonen varsinaisena jäsenenä ja Susanna Kinnunen varajäsenenä. Jos sinulla on toivomuksia luomun edistämiseksi, ota yhteyttä Airiin ( puh. 050 494 2079 tai airi.timonen@gmail.com) tai Susannaan ( puh. 040 7177 211 tai susanna.kinnunen1@gmail.com)